נגישות:          
  רקע:                    

טל שרון דיוגינס משרד עורך דין ברעננה - Tal Sharon Diogines Law Office Raanana
משרד: התעשיה 15 רעננה - בית רוני (קומה 2) מול קניון רננים, ליד קניון רעננה
טלפון: 09-7742268 Telephone: 972-9-7742268
לא תטה משפט, לא תכיר פנים ולא תיקח שוחד, כי השוחד יעוור עיני חכמים, ויסלף דברי צדיקים - דברים טז יט


חשיבות עריכת הסכם יחסי ממון

 

מאת: עו"ד טל שרון

 

מבוא:

חוק יחסי ממון הוא ברירת מחדל גרועה להסכם יחסי ממון בין בני זוג המגיעים עם נכסים לחיים משותפים בכל המובנים לרבות היבטים משפטיים והיבטים מיסויים. חשיבות עריכת הסכם יחסי ממון היא לא רק לצורך הסדרת השותפות הכלכלית בין בני זוג למקרה של פרידה ו/או גירושין ו/או פטירת מי מהצדדים אלא גם ככלי מהותי לתכנון מס. להלן מספר נושאים ודוגמאות המבליטים את היתרונות עבור בני זוג שעורכים הסכם יחסי ממון:

 

יתרון 1: הסכם יחסי ממון ככלי לגיטימי לתכנון מס

בני זוג שמתחתנים מתוך אהבה גדולה כשלאחד מהם יש דירה ואומרים אחד לשני מה ששלי הוא שלך ומה ששלך הוא שלי הם למעשה אומרים: "מאחר שלא ערכנו הסכם יחסי ממון, אנו מתנדבים לשלם למדינה הרבה יותר מיסים ממה שנצטרך לשלם כשנקנה דירה משותפת יחד או שנמכור את הדירה ששייכת לאחד מבני הזוג".

שני פסקי דין תקדימיים אשר ניתנו לאחרונה (הלכת פלם ע"א 3185/03, הלכת שלמי ע"א 3178/12) יצרו למעשה חקיקה שיפוטית המיטיבה בצורה ניכרת עם בני זוג שערכו ביניהם הסכם יחסי ממון. למעשה, התנהלות בצורה מושכלת באמצעות ייעוץ והכוונה נכונה של עו"ד העוסק בתחום מיסוי מקרקעין תאפשר לבני הזוג לחסוך לפחות 4% ויותר משווי רכישת דירה ממוצעת בישראל או חסכון של כ - 10% ויותר בעת מכירת הדירה. לטעמי, סיבות טובות אלו הן מספיקות כדי להתגבר על אי הנעימות בעמידה על הזכות לעריכת הסכם יחסי ממון, מדובר כאן בסכומי כסף ניכרים!.

לדוגמא: במס רכישה מדובר על חסכון של 60,000 ₪ ברכישת דירה ששוויה 1,500,000 ₪ (בשנת 2016), במס שבח החיסכון יכול להגיע למאות אלפי ₪.

ראו מחשבון מס רכישה לפי הלכת פלם הכולל חישוב מפורט

במקרים מסויימים ניתן לחסוך במס רכישה באופן מלא ו/או באי תשלום מס שבח בעת מכירת דירת מגורים שניה!

 

יתרון 2: הסכם יחסי ממון כהגנה רכושית מפני כונס נכסים

הסכם יחסי ממון שנערך נכון יחד עם ייעוץ משפטי, יכול לספק את הביטחון מפני נושים והליכים משפטיים. לדוגמא: אישה שכירה בעלת דירה נשואה לבעל עצמאי, בני הזוג ערכו ביניהם הסכם יחסי ממון טרם החתונה. לימים נקלע הבעל למשבר עסקי עם חובות גדולים. נגד הבעל נפתחו תיקים בהוצאה לפועל ומונה כונס נכסים. הסכם יחסי הממון מנע פעולות עיקול נגד הדירה שבבעלות האישה והדבר הבטיח לאישה הגנה רכושית מפני כונס הנכסים.

 

 

יתרון 3: הסכם יחסי ממון כהגנה רכושית בפרק ב - הגנה על ילדים מנישואין קודמים

בראיה משפטית הסכם יחסי ממון שנערך באופן מקצועי, מבטיח את מכולל הזכויות הרכושיות של כל אחד מבני הזוג שהביא עימו למערכת היחסים החדשה. כל הנכסים שהיו לצד כלשהו טרם הנישואין ישארו בבעלותו ובכך הוא מהווה גם הגנה על הילדים מהנישואין הקודמים. ללא הסכם יחסי ממון הילדים מהנישואין קודמים יהיו זכאים לפירורים בלבד במקרה של פרידה ויכולים להישאר בלא כלום במקרה של פטירה.

 

 

יתרון 4: הסכם יחסי ממון לשמירה ערכית בעת פרידה

ידיעתם של בני הזוג שגם לעת משבר יש ביניהם הסכמות עקרוניות שנקבעו ברגעי אמון ואהבה, בכוחה להרגיע מתחים העלולים להיווצר במהלך חיי הנישואין ולחזק את המחויבות ההדדית ביניהם. חתימה על הסכם יחסי ממון המעניק לבני הזוג ערובה להליך פרידה הוגן, עשויה למנוע מהם לנקוט בצעדים חפוזים הנובעים מרגשות כעס, תסכול ונקם ומכאן גם לחסוך בהוצאות משפטיות מרובות.

 

 

יתרון 5: הסכם יחסי ממון לצורך פישוט הליך הפרידה מניעת סחטנות ועגינות

במקרה של גירושין, הסכם שמנוסח היטב, יכול לפשט את הליך הפרידה, למנוע מצב שימוש ברכוש כקלף מיקוח בניהול הליך גירושין ואף למנוע עגינות. הסכם יחסי ממון יכול למנוע סחטנות לצורך הסכמה לגט, מונע הליך מכוער ארוך ויקר, אשר ממנו כולם יצאו נפסדים ומכאן סולל קיצור דרך לגירושין כלכליים ובסופם לגירושין בפועל.

 

 

יתרון 6: הסכם יחסי ממון ככלי לתכנון מס עבור דירה שהתקבלה בירושה או במתנה

הסכם יחסי ממון יכול להוות הגנה על דירה שהתקבלה במתנה או בירושה אך גם ככלי לתכנון מס שיכול במקרים מסוימים להפחית את החבות במס רכישה או במס שבח. לצורך בדיקת ההטבה ותכנון המס יש לפנות ל עו"ד העוסק במיסוי מקרקעין.

 

 

יתרון 7: גמישות בהסכם יחסי ממון בהתאם להתפתחויות דינמיות

בני הזוג יכולים לקבוע מכלול דברים בהסכם יחסי ממון כצפי להתרחשויות דינמיות במהלך החיים המשותפים עם קביעת מרחב גמישות בתוך מסגרת השיתוף. לדוגמא, בני זוג יכולים לקבוע שתהיה הפרדה רכושית מלאה עם הסכמה שכל אחד מהצדדים מפקיד לקופה משותפת סכום קבוע לצרכי הבית ולאחר מספר שנים ממועד הקשר יהיה שיתוף לגבי רכוש מסוים ואילו במקרה של פרידה תהיה חלוקה לא שוויונית מסיבות מבוססות ומפורטות (למשל: דירה שהתקבלה במתנה או בירושה תחזור לבעלות בן הזוג שקיבל אותה).

 

 

יתרון 8: החלת דין דומה על ידועים בציבור באמצעות הסכם ממון

בני זוג ידועים בציבור שאינם מתכוונים להתחתן חותמים על "הסכם ממון - הסכם חיים משותפים". לאחר אישורו יחולו דינים דומים שחלים על הסכם יחסי ממון. ידועים בציבור יכולים להיות בני זוג מאותו המין ובאמצעות הסכם יחסי הממון או הסכם לחיים משותפים ליהנות לכאורה "מחתונה אזרחית".

 

 

מתי מומלץ לערוך הסכם יחסי ממון?

קל יותר להגיע להסכמות ברגעים שבהם חשים אהבה, אחדות, כבוד ואמון הדדי ורצון ולחיים משותפים, מאשר להגיע להסכמות כשיש סכסוך. לפיכך, רצוי להגיע להסכם לפי התחלת החיים המשותפים תחת קורת גג אחת.

יחד עם זאת, הסכמי יחסי ממון ניתן לערוך בכל עת, גם לפני החתונה (ברית הנישואין) וגם לאחריה.

 

 

האם ניתן להוריש באמצעות הסכם יחסי ממון ?

ההלכה הפסוקה היא שלא ניתן להוריש באמצעות הסכם יחסי ממון. בהסכם יחסי ממון הצדדים קובעים את הנכסים שהם ברי איזון ליום הפרידה ו/או ליום הפטירה. כלומר, הסכם יחסי ממון הוא מעין פוליסת ביטוח רכושית לתקופת החיים המשותפים ואילו צוואה היא קובעת את הסדר ההורשה לפי רצון המצווה לאחר הפטירה. ללא צוואה יכולים להתרחש מגוון ארועים שלא תמיד היו רצויים לבן הזוג הנפטר. למשל: 75% מהנכסים שבבעלותו יעברו לבן הזוג שנותר בחיים במקום לילדים ועוד. מכאן שצוואה היא מוצר משלים והכרחי לכל מי שעורך הסכם ממון. ראו מאמרי בנושא: עריכת צוואה או צוואה הדדית.

 

 

האם גם לבני זוג שאין להם רכוש כדאי לחתום על הסכם יחסי ממון ?

ההכרה במציאות המצערת שבה בני זוג מחליטים לפרק את ברית הנישואין, מחייבת היערכות מקדימה, כך שאם חלילה ברית הנישואין לא תעלה יפה, יוכלו בני הזוג להיפרד באופן הנכון ביותר בעבורם ובעבור ילדיהם. מטרתו של הסכם יחסי ממון מסוג זה הינה לדאוג לכך שגם בתקופת הפירוד יידעו בני הזוג לשמור על כבודם ועל כבוד זולתם. ידיעתם של בני הזוג שגם לעת משבר יש ביניהם הסכמות עקרוניות שנקבעו ברגעי אמון ואהבה, יש בה כדי להרגיע מתחים העלולים להיווצר במהלך חיי הנישואין, ולחזק את החוסן, את הביטחון ההדדי ואת המחויבות לברית הנישואין. להסכמים אלו יש יתרון עצום במניעת סרבנות גט או מניעת עגינות מתוך כבוד הדדי וסנקציות כלכליות לא קלות לבן הזוג שמפר ו/או פוגע בחופש בחירה של המעוניין להיפרד.

 

 

מסע הסברה לעידוד עריכת הסכם יחסי ממון

ביולי 2016 החלה לשכת עורכי הדין בישראל לצאת למסע הסברה לעידוד עריכת הסכם יחסי ממון תחת הסלוגן "כשאין הסכם ממון יש סכסוכים במשפחה".
המסר לציבור הוא שעריכת הסכם יחסי ממון יכול לחסוך התדיינויות משפטיות ארוכות, קשות, כואבות ומיותרות. כחלק מהשירות לציבור ומהאג'נדה החברתית של לשכת עורכי הדין, וכדי לחסוך ולצמצם התדיינויות משפטיות, קוראת הלשכה לציבור לערוך הסכם ממון ועריכת צוואה. פעולות אלו, שעלותן נמוכה יחסית, עשויות למנוע הוצאות משפטיות אדירות בעתיד, אם יגיעו הדברים לסכסוך משפטי.
לפיכך, רק לכם יש עכשיו את היכולת למנוע את אותם הסכסוכים והוצאות מיותרות - הקדימו תרופה למכה! - אם עתיד המשפחה חשוב לכם, אל תחכו! פנו עכשיו ל עורך דין העוסק בהסכמי יחסי ממון וערכו הסכם יחסי ממון - אם אתם זוגות נשואים ערכו הסכם כדי שיגן גם עליכם!

 

מהו הדין בהעדר הסכם יחסי ממון ?

בהעדר הסכם יחסי ממון ובהעדר הסכמה בין הצדדים (הליך גישור), נתונים בני הזוג לקביעתו של בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני בכל הקשור לחלוקת רכוש לפי חוק יחסי ממון בין בני זוג, תשל"ג-1973. במקרים אלו חלוקת הרכוש בין בני הזוג תתבצע באופן שוויוני או לפי חלוקה לא שוויונית אך "צודקת" בנסיבות מיוחדות כפי שבאה לידי ביטוי בפסיקה המנחה שנקבעה בבית המשפט העליון. ראו גם: אופן חלוקת הרכוש בין בני זוג בהליך גירושין.

 

 

פגישה עם עורך דין שיכול לעזור לכם

לתיאום פגישה עבור ייעוץ ו/או עריכת הסכם יחסי ממון, עריכת הסכם חיים משותפים , בדיקה וייצוג בעסקאות מקרקעין , רכישת דירה משותפת ו/או מכירת דירה שבבעלות אחד הצדדים, הפחתת מס רכישה או הפחתת מס שבח לבני זוג , אנא התקשרו ל:

עו"ד טל שרון: 09-7742268 ו/או השאירו פרטים ב צור קשר – לחצו כאן

 

דברי הסבר שהובאו לעיל הינם כללים ואין לראות בהם את נוסח החוק. כמו כן, אין האמור לעיל מהווה יעוץ משפטי.

רודף צדקה וחסד ימצא חיים צדקה וכבוד - משלי כא,כא | ארור מכה רעהו בסתר דברים כז, כד