☰ עורך דין טל שרון דיוגינס
  התעשיה 15 רעננה מול קניון רעננה
  09-7742268  054-8083378  צור קשר
  דף הבית  מקרקעין  משפחה  צוואה  עסקים   
 לא תטה משפט, לא תכיר פנים ולא תיקח שוחד, כי השוחד יעוור עיני חכמים, ויסלף דברי צדיקים - דברים טז יט


×

המלצות

שיתוף

צור קשר

דף הבית
 ראשי


שכר טרחת ייצוג עורך דין

 

מאת: עורך דין שרון טל

 

שכר טרחת עורך דין בייצוג רכישת / מכירת דירות יד שניה

על פי כללי לשכת עורכי הדין ( התעריף המינימלי המומלץ), התש"ס - 2000,  שכר טרחתו המינימלי של עו"ד עומד על 1% מ 538,201 ₪ הראשונים של השווי ועוד 0.75% מסכום השווי העודף על 538,201 + לפי כללי הלשכה יש להוסיף שכ"ט בגין רישום משכנתא, רישום הערת אזהרה, שמירת פיקדון בנאמנות ואילו בדירת מגורים הנרכשת מקבלן נהוג לשלם בין 1.5% ל 2.0% משווי הדירה הנקוב בחוזה.

בפועל בשוק  מקובל כי שכר טרחת עורך הדין נע בין  0.5% + מע"מ  הרשומה בטאבו ועד ל 2% + מע"מ  משווי העסקה לייצוג בעסקאות של דירות הרשומות בחברה משכנת, ו/או מנהל מקרקעי ישראל (תלוי בנכס ומורכבות העסקה). על שכ"ט עו"ד יש להוסיף מע"מ כדין. בעסקאות מכר מורכבות הדורשות תכנון מס למרובי דירות, שכ"ט יכול להגיע גם ל 5% (בתוספת מע"מ) - וחלקו בפועל ישולם מתוך החבות במס. שכ"ט לעורך דין העוסק במיסוי מקרקעין, המכיר היטב את החקיקה, תקנות, פסיקה, הוראות ביצוע, הוראות השעה, נוהלי עבודה של הרשות - שווה כל שקל - תוכלו להימנע מתאונות מס מיותרות ובכך ניתן להציל סכומי כסף ניכרים. לשם כך, חשוב ליצור קשר עם עו"ד מקרקעין ומיסוי מקרקעין עוד טרם קבלת החלטה על רכישה או מכירה.

להלן קישור למחשבון שכר טרחה מינימלי המעודכן לפי כללי לשכת עורכי הדין.

 

שכר טרחת עורך דין בייצוג מכירת דירות חדשות מקבלן

כאשר מדובר ברכישת דירת מגורים מקבלן - שכ"ט ששילם הקונה לעו"ד הקבלן (בנוסף לשכ"ט ששילם לעורך דין מטעמו) עד ליום 9/1/2015  נע  בין  1.5% ל 2% + מע"מ משווי הדירה. החל מיום 10/1/2015 שכ"ט לרכישה מקבלן הוגבל ל 5000 ₪ או לחצי אחוז ממחיר הדירה הנמוך מבין השניים. הוחרגו מהחוק החדש (תיקון 7 לחוק המכר דירות התשע"ד 2014) דירות יוקרה שמחירן מעל 4.64 מיליון ₪. תקרת ההוצאות המשפטית נקבעה על ידי ועדת הכלכלה של הכנסת ביום 4/12/2014.  החוק אינו מגביל שכר טרחת עו"ד המייצג את האינטרסים של הרוכש.

מומלץ ורצוי כי רוכשי דירה מקבלן יהיו מלווים באמצעות עו"ד מטעמם שיגן על האינטרסים שלהם וכן יערוך את הבדיקות המשפטיות הנדרשות עבורם וזאת מפני שעו"ד הקבלן אינו מייצג את האינטרסים של הרוכשים!

 

שכר טרחת עורך דין בייצוג רכישה או מכירת דירות / בתים עם זכויות בנייה

בעסקאות מורכבת הכוללות מכר בתי מגורים יד שניה (דירות עם זכויות בגג, בתים פרטיים, דו משפחתי, נחלות) הכוללים זכויות בניה בלתי מנוצלות וייצוג מול רשויות מס שבח - שכ"ט עו"ד העוסק במיסוי מקרקעין יכול לנוע בין 1% לכ 2% + מע"מ  משווי העסקה (במקרים מיוחדים קצת יותר). בעסקאות אלו על פי רוב נדרש תכנון מס שיפחית את חבות המס. כמו כן , שכ"ט של עורך דין אף הוא יוכר כהוצאה שתפחית את החבות במס. ניתן לומר שחלק מהותי משכר הטרחה לצורך הפחתת החבות במס משולם ע"י המדינה - אם מבצעים את העסקה נכון. מכאן שייצוג ע"י עורך דין מיסוי מקרקעין יוכל להפחית לכם את תשלום המס באופן ניכר! וזאת בנוסף לביטחון גבוה שאתם יכולים להיות סמוכים ובטוחים כי איש מקצוע מנוסה מלווה אתכם ודואג לאינטרסים שלכם, נלחם ודואג לזכויות המשפטיות שלכם - יש לכך ערך שלא יסלוא בפז.

 

שכר טרחת עורך דין בייצוג הפחתת החבות במס (השגות)

לעיתים מוכרים מיוצגים בעסקת מכר בית מגורים על ידי עורך דין אחד ולצורך בדיקת החבות ו/או הפחתת החבות במס נעזרים בעורך דין אחר, עורך דין העוסק בדיני מיסוי מקרקעין. שכ"ט הנהוג במקרים אלו מבוסס על תשלום ראשוני נמוך + אחוזים מגובה החזר המס.

בדיקות שומה לצורך הפחתת החבות במס יכולות להיערך רק עד 4 שנים לאחר ביצוע העסקה. לכן, באם קיבלתם שומה גבוהה כדאי להתחיל בהליך בדיקות באמצעות עו"ד למיסוי מקרקעין סמוך ככל האפשר לביצוע העסקה. ההליך בדר"כ כרוך בחישובים רבים ומורכבים אך אינו יקר ולעיתים רבות יכול להניב לכם  החזרי מס נאים.

 

שכר טרחת עורך דין ב"עסקאות" מתנה בין הורים לילדים

העברת דירה במתנה לילד הינה עסקה לכל דבר מבחינת חוות הדיווח, עריכת הסכם מתנה, דיווח לרשויות המס לעניין מס הרכשה ו/או מס השבח / פטור ממס שבח, שטרי מכר ורישום הדירה בטאבו. בעסקאות אלו נהוג שרק נותן המתנה משלם את שכ"ט והוא נע בגובה חצי אחוז עד אחוז בתוספת מע"מ משווי השוק של הנכס.

 

שכר טרחת עורך דין ב"עסקאות" גירושין

בעברת זכויות בדירת מגורים ע"ש אחד הצדדים עקב גירושין נהוג לגבות שכ"ט דומה לעסקאות מתנה, חצי אחוז עד אחוז בתוספת מע"מ משווי הנכס. לשים לב שמנגנון הטיפול שונה (בכפוף להסכם גירושין עם תוקף פס"ד)  ובייצוג נכון של הצדדים המתגרשים לא ידרשו לשלם מס רכישה או מס שבח.    

 

שכר טרחת מתווך

שכר טרחתו של המתווך תלוי, מצב השוק, במצב הנכס, יכולת המיקוח שלכם. מקובל שככל שהנכס יקר יותר, אחוזי התיווך נמוכים יותר. בדרך כלל שכר טרחתו של מתווך הינו עד 2% ממחיר העסקה והיום יש  לא מעט מתווכים שמסתפקים אף ב 1% + מע"מ מחיר העסקה. חוק המתווכים במקרקעין, תשנ"ו 1996, מחייב את המתווך להחתים אתכם על מסמך בכתב שבו כתוב כי אתם מזמינים את עבודת התיווך.   אם למשל, המתווך דיבר אתכם בטלפון או אף הראה לכם בעצמו דירות אך לא החתים אתכם על מסמך בכתב,  הוא לא יוכל לטעון אחר כך, שתיווך בעסקה ושכרו יהיה תלוי רק ברצונכם הטוב. לא די בכך, ההסכם חייב להיות לא רק בכתב אלא גם חייב להיות מפורט, מכוח תקנות המתווכים במקרקעין (פרטי הזמנה בכתב), תשנ"ז 1997, כאשר לפחות כל הנקודות הבאות חייבות להופיע בו, כדי שיהיה מחייב:  שמות, כתובות ומספרי זיהוי של המתווך ושל הלקוח,  סוג העסקה (שכירות, מכירה, קניה), תיאור הנכס,  מחיר העסקה המבוקשת (בקירוב), הסכום המוסכם של דמי התיווך או שיעור דמי התיווך והאם הוא כולל מע"מ.

  

חיסכון שעלול לעלות ביוקר - עו"ד מטעם הקבלן אינו מייצג את האינטרסים שלכם!

טיפ משפטי מהותי - אל תחסכו בתשלום לעורך דין שייצג את האינטרסים שלכם.  על פי הדין וכללי האתיקה של לשכת עורכי הדין בישראל , עורך דין של הקבלן איננו רשאי לייצג את שני הצדדים -  הוא מייצג את האינטרסים הקבלן בלבד. יש רוכשים הנוטים ל"חסוך" ולהימנע מלשכור שירות עורך דין מטעמם - שכן נאמר להם כי עורך הדין של הקבלן אחראי לרישום הבית המשותף ולרישום הזכויות על שמם  - אך בכך למעשה הם עשויים לסכן את כספם ! עורך הדין של הקבלן אינו מייצג את האינטרסים של רוכש הדירה / בית ו/או כל נכס אחר שבונה הקבלן! הן מבחינת הבטוחות ההולמות, הן מבחינת המפרט, הן מבחינת הקנסות שיוטלו על הקבלן עקב איחור במסירה והן מבחינת שאר מכלול ההיבטים המשפטיים אשר אמורים להגן על האינטרסים של הרוכשים - האינטרסים שלכם ורק שלכם!

על כן, על הקונה להבטיח שעורך דין מטעמו יבדוק היטב את החוזה ויבטיח את כל מכולל ההיבטים המשפטיים לרבות נושא היתרי בניה, מיסוי, בעלות על הקרקע  וכי יובטחו זכויותיו בכל הקשור לבטוחות שעליו לקבל לכל הכספים שישלם לקבלן ( ערבויות, בטוחות ) במקרה בו הקבלן פושט רגל או במצבים בהם שהחברה הקבלנית לא עומדת בהתחייבויותיה ומתפרקת ו/או בדיקת מכלול התנאים במקרה ביטול עסקה.

 


הבהרה משפטית: האמור באתר זה הינו למטרת אינפורמציה כללית בלבד ואין לראות בו ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ו/או ייעוץ לכל פעולה על כל משתמע ממנו. כמו כן, אתר זה אינו מתיימר להורות או לייעץ בעניינים הקשורים לגופם של דינים ובכל מקרה של ספק יש להיוועץ בבעל מקצוע מתאים, קרי עורך דין ו/או יועץ מוסמך לגופו של כל עניין ועניין.

אני כאן תמיד בשבילכם, ובאם הנכם לפני ביצוע עסקת מקרקעין, מכר או רכישה - זה הזמן לעשות את הצעד הראשון ולהתקשר:
054-8083378

עורך דין מקרקעין


☰ Sharon Tal Diogines, Adv
התעשיה 15 רעננה  097742268 0548083378      

  ראשי מקרקעין צוואה משפחה צור קשר

רודף צדקה וחסד ימצא חיים צדקה וכבוד - משלי כא,כא | ארור מכה רעהו בסתר דברים כז, כד